Slúži na zabránenie tehotenstva po nechránenom sexuálnom styku alebo ak zlyhala iná antikoncepčná metóda napr. v prípade roztrhnutia alebo zošmyknutia kondómu alebo v prípade neužitia každodennej antikoncepčnej tabletky.
Hormonálna emergentná antinkoncepcia
U hormonálnych preparátov je mechanizmus účinku založený na interferencii s ovuláciou ( teda ide o zablokovanie ovulácie ). Už po prebehnutej ovulácii je účinnosť hormonálneho preparátu slabšia.
Riziko gravidity klesá celkovo o 75 %.
Kontraindikáciami užitia sú alergia na dané zložky lieku ( hlavne na laktózu ) , tehotenstvo, kojenie, vek menej ako 16 rokov , závažné ochorenia pečene a tenkého čreva .
Nežiadúcimi účinkami môže byť – nevoľnosť, pocit na zvracanie, zvracanie, bolesti brucha, zmeny nálady , menej často oneskorená, silnejšia a bolestivejšia menštruácia, zvýšená citlivosť prsníkov. Ak pacientka zvracala do 3 hodín od užitia tabletky tak sa odporúča užitie zopakovať. Neodporúča sa ale opakované užitie tabletky , hlavne u pacientok ktoré užijú ďalšiu tabletku „ pre istotu“ – to môže spôsobiť poruchy pravidelnosti menštruačného cyklu v nasledujúcich menštruačných cykloch.
Emergentná antikoncepcia nechráni pred sexuálne prenosnými infekciami ( HIV , kvapavka, genitálny herpes....) !
Samozrejme ale ak aj po užití tabletky mešká pacientke menštruácia 5-10 dní je nevyhnutné si spraviť tehotenský test, resp. navštíviť obvodného gynekológa hlavne za účelom vylúčenia tehotenstva , hlavne mimomaternicového tehotenstva.
Na Slovensku sú dostupné tieto hormonálne preparáty :
Postinor-1: najlepšie užiť do 12 hod. od nechráneného pohlavného styku, najneskôr do 72 hod.
EllaOne 30 mg : užiť čo najskôr, najneskôr do 120 hod. ( 5 dní ) od nechráneného pohlavného styku
Escapelle 1.5 mg : najlepšie užiť do 12 hod. od nechráneného pohlavného styku , najneskôr do 72 hod.
Afternor 1.5 mg : najlepšie užiť do 12 hod. od nechráneného pohlavného styku, najneskôr do 72 hod.
Nehormonálna emergentná antikoncepcia
Ide o zavedenie najčastejšie nehormonálneho medeného vnútromaternicového telieska ( IUD – intrauterinne device, tzv. DANA) ako mechanickej bariéry pre zabránenie nidácie vajíčka, ako aj na zabránenie deciduálnej zmeny sliznice maternice ( a tým jej prípravy na uhniezdenie oplodneného vajíčka ). Zaviesť najneskôr do 5 dní od nechráneného pohlavného styku. Ďalšie podrobnosti o IUD nájdete v článku Vnútromaternicové teliesko.