Phishing

Slovo phishing vzniklo kombináciou slov fishing (rybárčenie) a phreaking (označuje osoby zneužívajúce telefónne linky). Phishing spočíva v krádeži (resp. získaní) citlivých informácií, napr. údajov o platobnej karte alebo mená a heslá k nejakej službe pomocou návnady.K nalákaniu sú zneužívané metódy hlavne sociálneho inžinierstva, čo sedliacky povedané znamená, vymyslieť fintu tak, aby cieľ útoku sám a ešte aj s počiatočnou radosťou dal k dispozícii svoje osobné údaje, heslá, čísla kariet podvodníkovi...

 

Takýto podvodník, ktorý využíva phishing sa nazýva phisher.

Typickým phishingom je podvodný email (SMS, správa na sociálnej sieti, či niekde na webe), ktorý vyzerá ako by bol odoslaný z banky používateľa. V takomto emaily banka pod nejakou zámienkou (zmena účtu alebo jeho obnovenie, hroziace zrušenie účtu a pod.) žiada o overenie totožnosti a ďalších údajov (napr. číslo kreditnej karty, prístupové údaje).
Veľmi častá je "ponuka, ktorá sa neodmieta":
".... Gratulujeme! Vyhrali ste najnovší smartfón. Zašlite nám prosím Vaše kontaktné údaje, aby sme Vám mohli výhru doručiť". Treba sa nad tým vždy len zamyslieť sedliackym rozumm a neulakomiť sa.

Po kliknutí na odkaz v emaily je používateľovi zobrazená falošná webová stránka (na prvý pohľad na nerozoznanie od oficiálnej), kde vyplní používateľ požadované údaje. Následne používateľ príde o svoje peniaze prevedené z jeho účtu alebo odčerpané z jeho kreditnej karty.
Časté je aj, že phisher nezneužije získané údaje priamo, ale predá ich tretej strane, čím si ani neuvedomíte kedy a komu ste dali svoje osobné údaje, keďže nedôjde k ich zneužitiu okamžite.

 

Personálna agentúra NOVIDEA, s.r.o , Poprad pôsobiaca už od roku 1992 predovšetkým v okresoch Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš a Stará Ľubovňa.

Komplexné služby v oblasti starostlivosti o zuby a ústnu dutinu. V zubných ambulanciách v Poprade a vo Svite sa venujeme hlavne konzervačnej, protetickej, chirurgickej a estetickej stomatológii, implantológii, parodontológii a dentálnej hygiene.

Výroba prepracovaných, elegantných, interiérových dverí na mieru s dovozom a montážou po  celom Slovensku.